Taking too long? Close loading screen.

Dylatacje czasu

Galeria ASP Piotrkowska 68

16-25.10.2020 , ul. Piotrkowska 68, Łódź

Kurator: Rafał Szrajber

organizator:

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

artyści:

Tanya Pixie Johnson – Canada/RPA

Hsin-Wei Chen – Taiwan

Chih-Ming Fan – Taiwan

Nomin Bold i Baatarzorig Batjargal – Mongolia

Weiming Ho – Taiwan

Roger Bo – Taiwan

Arek Piętak – Polska

Maciej Osmycki – Polska

Dominika Sadowska – Polska

Marek Sak – Polska

Rafał Szrajber – Polska

Wojciech Leder – Polska

Tomasz Musiał – Polska

Andrzej Wachowicz – Polska

Marcin Dziomdziora – Polska

Olga Podfilipska-Krysińska – Polska

SuperHOT Team – Polska/Świat

support:

Przepływy – Studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Częścią wystawy Dylatacje Czasu jest projekt Przepływy 2020 prezentujący prace studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Projekty zostały zrealizowane w Pracowni Projektowania Przestrzeni i Obiektów Wirtualnych. 

Autorzy projektów: Ada Dutkiewicz, Agnieszka Mazur, Izabela Śliwa, Karolina Kołek, Zuzanna Janecka, Marta Canert, Karina Lameka, Hanna Rolinska, Klaudia Mozga, Iryna Pavlyshyn, Gabriela Zapała, Weronika Kampińska, Diana Ufniarz

Prowadzący: dr inż. arch. Rafał Szrajber, mgr Paulina Wojnar

W poszukiwaniu horyzontu zdarzeń

Każde dzieło posiada w sobie ładunek emocjonalny, który uwolniony w kontakcie z odbiorcą potrafi zakrzywiać rzeczywistą czasoprzestrzeń. Skutkuje to powstaniem oddziaływania, podobnego do przyciągania grawitacyjnego, zdolnego do spowolnienia czasu. Sztuka, która pozwala na takie zanurzenie w swoją strukturę wytwarza dylatacje czasu. Chwile gdy odbiorca, wykorzystując swój aparat poznawczy, szuka odpowiedzi i wnikając w dzieło pokonuje, podobnie jak by wnikał w czarną dziurę, sferę określaną jako horyzont zdarzeń, stanowią punkt kulminacyjny prowadzący do nawiązania kontaktu z twórcą. Odbiorca przekracza szczelinę w czasoprzestrzeni, która oddziela moment kontaktu z dziełem od reakcji na nie. Im większa dylatacja czasu, tym w kontakcie z dziełem upływ czasu staje się wolniejszy.
By zbliżyć się do horyzontu zdarzeń trzeba odczytać w dziele formę elementarnych cząstek jego struktury. To każdy z Euklidesowych elementów pozwala wniknąć w opus magnum i spojrzeć na nie od wewnątrz poprzez opisujące go zależności. Forma staje się więc zbiorem detali, swoistym kodem zawierającym algorytm pozwalający na przekroczenie i zrozumienie granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem.
Detal, a więc najmniejsza cząstka jaką posługuje się twórca, to element kodu składającego się na algorytm pozwalający zrozumieć sposób opisu świata w relacji z dziełem. To pomost wykreowany poprzez działania twórcy w celu przekroczenia granicy horyzontu zdarzeń.
Wystawa to wielowymiarowy projekt podejmujący się ukazania elementarnych cząstek twórczej przestrzeni zdefiniowanej przez różne formy detalu. Detal staje się kluczem do wytworzenia dylatacji czasu pozwalającej na przekroczenie horyzontu zdarzeń i wniknięcia w dzieło.

Rozmowy o sztuce, Morze Egejskie 2020

Wystawa jest organizowana w ramach
75 lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Horyzont Zdarzeń / Events Horizon

7 Mediatons Biennale Polska

2020

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies 
dowiedz się więcej