7 Mediations Biennale Polska 2020 – Horyzont Zdarzeń
otwarcie: 1.10.2020. g. 19.00 Cukry Praga
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń
1.10.2020 – g.19.00 – Cukry Praga
2.10.2020 – g.19.00 – District Hall Warsaw
Instalacja Akcelerator, mimo że odnosi się do najnowszych osiągnięć w nauce i technologii, zbudowana jest w sposób prymitywny, bliski fetyszom będących dziełami twórców z kultur natywnych. Naiwność konstrukcji, banalność użytego materiału wzmacnia przekaz duchowy i pokazuje, że ten fetysz medium umożliwia oswojenie z niepojmowalną częścią świata.
Andrzej Fasiecki
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń
1.10.2020 – g.19.00 – Cukry Praga
2.10.2020 – g.19.00 – District Hall Warsaw
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń
1.10.2020 – g.19.00 – Cukry Praga
2.10.2020 – g.19.00 – District Hall Warsaw
“Synthetic Force”. Siła próbuje zamanifestować wibrację i widmo jako słyszalny i widzialny obiekt – medytację audiowizualną. Czy istnieje jakiś niewidzialny lub podprogowy wariant systemu z polem?
Weiming Ho
Obiekty matematyczne, takie jak fraktale, istnieją w świecie poza czasem i przestrzenią fizyczną, mogą tworzyć trójwymiarowe, dynamiczne formy nieskończenie złożone. Pomiędzy nimi powstaje równie wirtualna przestrzeń. Projekcja pracy Andreasa Guskosa „Fraktale” przypadkowo wyeksponowała dziury w zniszczonej ścianie, które pochłaniały fragmenty obrazu przenosząc je w fizyczną, nieokreśloną głębię. Dziura pozostawała czarną dziurą, brakiem, w nieustannie multiplikującej się rzeczywistości cyfrowej fraktali. Do dziś pewnie nikt nie zadał sobie pytania, czy fraktale mają dziury, którymi ich elementy wyciekają do innych wymiarów rzeczywistości? Projekcja wideo, wraz ze zniszczoną ścianą, postawiły taką tezę wizualną.
Tomasz Wendland
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń – Cukry Praga
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń – Cukry Praga
W tym krótkim filmie Arrioja analizuje marzenie jakie pozostało po Carlosie Castanedzie – fałszywym etnografie, który w latach 60-tych i 70-tych proponował ścieżkę samorozwoju poprzez powrót do nauk szamanów ludów pierwotnych. Film opowiada o tym jak staramy posługiwać się swoim ciałem poprzez taniec, skaryfikację, medytację i głos.
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń – Cukry Praga
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń – Cukry Praga
Kiedyś przypadkowo spotkałem się ze Stilnoxem, rodzajem pigułki nasennej. Zainspirowany tym doświadczeniem, stworzyłem ten film, aby wyrazić niezwykłe doznania, jakie odczuwałem podczas oglądania telewizji po zażyciu tabletek. Pewnego wieczoru po zażyciu Stilnoxa zapomniałem, że powinienem leżeć w łóżku i wkrótce wkroczyłem w świat bez snu. Wzmocnione przez Stilnox obrazy telewizyjne wywarły na mnie bezprecedensowe efekty wizualne. Telewizja i medycyna, dwa wspólne elementy w życiu, w jedną nieoczekiwaną noc poderwały się poza schemat. I przypadkiem mnie zafascynowały.
Hui-Yu Su
Ekstrawagancki film, który jawi się jako przesłanie z kosmosu. Tajemniczy koktajl praw termodynamicznych, mitologii i pozagwiezdnej inteligencji. Głównym medium Chen Yin-Ju jest wideo, ale zajmuje się również fotografiami, instalacjami i rysunkami. Jej ostatnie projekty badają związek między kosmosem a ludzkimi zachowaniami
Yin-Ju Chen znana jest ze swojego okultystycznego podejścia do wyobrażeń przyszłości. Artystka posługuje się hipotezami i przepowiedniami ugruntowanymi w choreografii fragmentów historii, a także obrazami i informacjami z mediów. Extrastellar
Evaluations III: Entropy: 25800 to kolejna próba określenia przez artystkę momentu nastąpienia dnia sądu ostatecznego. Artystka skupia się na badaniu tzw. Wielkiego Roku, czyli okresu jednego pełnego cyklu rocznego począwszy od równonocy wiosennej. Narracja o tym dniu rozgrywa się na wystawie w pozornie logicznej perspektywie naukowej, zachęcającej widza do zobaczenia przyszłości, przed którą stoi ludzkość. Nie-ludzka inteligencja Ra objaśnia filozofię Taiyi: źródłem wszystkich istot jest wszechświat; ludzkie zachowanie i cywilizacja jak niewidzialna ręka kształtują wszechświat.
Żywy obraz stworzony za pomocą video, którego podstawowym medium jest ciało i jego STANY SKUPIENIA (tytuł zaczerpnięty z wystawy w Galerii Entropia w 2012 roku na której video było prezentowane). Jest to obraz o dorastaniu, do kobiecości, o etapach w życiu kobiety. O jej atutach i o jej ułomnościach. O sytuacjach w których się znajduje i z których wypada.
W filmie poruszają się: Marynia Fekecz, Natalia Hakuna Turocha, Paulina R, Joanna Wiśniewska.
’Landscereen’ to minimalistyczny obiekt, który wykorzystuje wyświetlacz smartfona. Projekt porusza problem wpływu nowych technologii na sposób eksponowania obrazu wizualnego, a także postrzegania natury jako odległego komunikatu o realności. Punktem wyjścia była fotografia pejzażu. Dzięki interakcji w czasie rzeczywistym odbiorca może wpływać na pracę i kreować indywidualną percepcję oraz dynamikę obrazu. Ekran jest sugestią okna, przez które widz może obserwować widok świata jak podczas podróży, np. jazdy pociągiem. Inspiracją do powstania pracy były także media społecznościowe, które zapewniają nieograniczony dostęp do informacji wizualnych i kontaktów społecznych, a jednocześnie funkcjonują dzięki izolacji odbiorcy.
W świecie stworzonym przez artystę każdy chce być pracownikiem umysłowym i nikt nie chce być pracownikiem fizycznym w fabryce. Aby spełnić marzenie wszystkich, rząd wprowadził najtrwalsze roboty na świecie. Jednak spowodowało to wojnę między pracownikami umysłowymi a robotami pracowniczymi i ostatecznie zniszczyło ich obu. Badania archeologiczne przeprowadzone przez inne galaktyki ujawniły, że ludzie już dawno zniknęli z Ziemi. Celem tego śledztwa jest wskazanie przyczyn ich zniknięcia.
Podobnie jak intertekstualność dla pisarzy, „inter-wizualność” dla Aroosa Rany jest głównym problemem, co widać w jej nowej grafice „View Within”. Rana zapewnia przejście do zbliżenia się do rzeczywistości – poprzez szereg interfejsów, które pośredniczą między fizyczną obecnością a jej reprezentacją: dwa byty, które w naszych czasach zlewały się do tego stopnia, że trudno jest odróżnić podmiot od widza. Praca Rany, utworzona z wielu warstw obrazów, bada percepcję i obecność znanej „rzeczywistości”.
W 1906 roku wizerunek Apsary pojawił się po raz pierwszy na Wystawie Kolonialnej w Marsylii i zwrócił uwagę ówczesnych artystów. W XX wieku Apsara stała się kulturowym symbolem reprezentującym grabieże kolonialne w Kambodży. Często istnieje paradoksalna szara strefa między repliką a autentycznością, nie tylko ze względu na innowacyjność technologii replikacji, ale także wynikające z niej implikacje polityczne. Na Diamentowej Wyspie prowadzonej przez Chińczyków znajduje się również replika
francuskiego miasta, nazwanego na cześć „Pałacu Elizejskiego”, oficjalnej rezydencji prezydenta Francji. Artysta próbował odtworzyć taniec kambodżański, który niegdyś wykonywano w prawdziwym Paryżu w replice paryskiego budynku, aby upamiętnić
kolonialną historię i panikę, która kiedyś miała miejsce na Diamentowej Wyspie.
Dzieło Poonawalli, Circle of Life, to 3-minutowy 36-sekundowy cyfrowy film wideo, wyprodukowany w 2020 roku. Praca zabiera widza w podróż po jego podświadomości, zachęcając go do zidentyfikowania swoich wspomnień i omówienia elementów filmu i prawdziwego życia, wpływa na te wspomnienia i kwestionuje je. Mimo że nadal zawiera motyw motyla Poonawalli, symbol oznaczający wolność, kruchość i metamorfozy życia, film jest kontynuacją niedawnej pracy Poonawalli jako filmowca, zajmującego się bieżącymi globalnymi problemami poprzez wciągające, wielozmysłowe doświadczenie. Przedstawione jako podróż motyle zabierają nas w lot do naszej podświadomości. Film
zaczyna się od spokojnych obrazów kory drzew, oceanów i liści roślin – przedstawiających nasz wczesny wzrost i rozwój – zanim zacznie szaleć, by odwołać się do trudniejszych sytuacji i okoliczności. Obraz zmienia się w krwistoczerwone kwiaty, oceany zamieniają się w pustynne piaski, a my widzimy plątaninę splątanych korzeni drzew odzwierciedlających bardziej bolesne doświadczenia, trasy i opcje, w miarę jak nasze życie staje się bardziej złożone. W końcu praca kończy się spokojniejszym i spokojniejszym okresem życia, gdy ocean zamienia się w lód.
„Autoportrety w warunkach miłosnych” obejmują performance, film, fotografię, nagrania audio, rysunki i media mieszane, a także nowe zlecenia wyprodukowane przez Shaheen w ciągu 12 miesięcy spędzonych w Malezji, Singapurze i Hong Kongu. Film koncentruje się na niemych opowieściach o miłości i związkach między ludźmi, jednocześnie odkrywając symulowane chwile intymności z nieznajomymi za pomocą obrazów i odgrywania ról.
Wystawa w Polsce rozgrywa się na dwóch planach: Plan 1: Praca wideo „Keep Smiling 2020” wymaga 40 płaskich telewizorów na 40 klipów, z których 20 to filmy uśmiechniętej chińskiej młodzieży, a pozostałe 20 to uśmiechnięci lokalni mieszkańcy z Polski.Plan 2: 40 wolontariuszy, zdalnie sterowanych i kierowanych przez artystę do realizacji performansów.
Dzieło wypełnione jest niezliczoną ilością gotowych odbitek, które służą także jako codzienny zapis dla osób pozbawionych percepcji wzrokowej. Te gotowe odbitki zostały zebrane przez Fan Bo poprzez śledzenie wielu rodzin bez percepcji wzrokowej, przynosząc nagranie „Notatki” w alfabecie Braille’a, takie jak przepisy, teksty piosenek, adresy, numery telefonów, wierzenia, wiersze i tak dalej. Artykuły te pochodzą z różnych publikacji, magazynów, zdjęć, codziennych tekstów politycznych, książek o sprzedaży nieruchomości i innych materiałów drukowanych w tym samym czasie. Treść materiałów drukowanych jest tylko odbiciem procesu urbanizacji w miejscowości i choć jest to tylko podstawowa prezentacja żywych materiałów dla osób bez zdolności percepcji wzrokowej, to widać po materiałach, które wykorzystują do przetwarzania informacji w swoim życiu, odzwierciedlając epokę, choć dla nich pełni jedynie prostą funkcję papieru. Sam Braille i informacje wydrukowane na papierze należą do dwóch światów i nie ma między nimi związku. Ważne jest to, że spotykają się tutaj dwa światy.
Dla widza sam proces oglądania dzieła ponownie rozdzieli spotkanie dwóch światów. Na wszystkich tych obrazach widoczne jest połączenie między obrazem a brajlem, a połączenie utworzone przez tę pracę staje się jednocześnie polem wielokrotnego czytania. Czytelnik oglądający i wzruszający mogą tu zrozumieć istniejący spektakl, jaki dają dzieła poprzez wprowadzony w dziełach system podwójnego czytania, a także mogą zrekonstruować spektakl i zrekonstruować własną wyobraźnię. To autonomiczne przepisywanie i zmienna kombinacja tekstów pozwala na podróż przez dwa różne systemy poznawcze. Jak możemy wyobrazić sobie w tekście, pisać wyobraźnią! W tej pracy wizualne przepisywanie i rekonstrukcja mogą nakładać się na teksty w alfabecie Braille’a i wyobraźnię widowiskową, tak aby różne systemy poznawcze mogły przełamać pierwotne granice poznawcze, co jest metodą eksperymentowaną przez Fan Bo.
Chór Pogłosy & Tomasz Citak String Ensemble – Pieśni Kurpiowskie
2.10.2020 | District Hall Warsaw, godz. 19:00
7 Mediations Biennale Polska – Horyzont Zdarzeń
Chór Pogłosy, oraz kameralna orkiestra smyczkowa pod dyrekcją Sykuli (Joanny Sykulskiej) zapraszają na recital tradycyjnych pieśni kurpiowskich w opracowaniu Tomasza Citaka. Bezpośrednią inspiracją do stworzenia repertuaru w powyższej konstelacji był Śpiewnik Kurpiowski autorstwa Henryka Gadomskiego. W programie koncertu znajdą się starannie wybrane najpiękniejsze pieśni pochodzące z kurpiowszczyzny. Opracowania pieśni respektują ludowe melodie w niezmienionej postaci z zachowaniem oryginalnej pisowni i wymowy. Minimalistyczna i całkowicie akustyczna forma koncertu koresponduje z prostotą i głębokim wyrazem pieśni. Przejmujące białe głosy w kompanii smyczków przeniosą słuchaczy do samego serca puszczy, która nadal stanowi tętniące źródło tradycji.
Film zainspirowany wirtualnymi krajobrazami przedstawia jeden ze sposobów, w jaki staramy się osiągnąć stan wewnętrznej równowagi w dobie przeciążenia informacyjnego. Pomimo postępu technologicznego, wirtualizacji i digitalizacji rzeczywistości, a może właśnie z ich powodu, poszukujemy rytuałów i praktyk duchowych, które pozwolą nam osiągnąć stan głębokiej świadomości lub przynajmniej ją zasymulować. W projekcie wykorzystałam napisany przez mnie tekst, przygotowany na podstawie popularnych medytacji prowadzonych na kanale YouTube, których słuchanie ma pomóc w procesie relaksacji.
Możliwości człowieka jako jednostki są ograniczone przez zasady konstrukcji ciała oraz otoczenie, w którym funkcjonuje. Film zrealizowany podczas rezydencji artystycznej w Barcelonie ukazuje tę prostą właściwość. Koncepcja filmu jest oparta na zjawisku wysokości dźwięku, które umożliwia sortowanie poszczególnych tonów w skali wynikającej z ich częstotliwości, od najniższej do najwyższej. Kompozycja kadru składa się z czterech równorzędnych ujęć, w których głowa przemieszczającej się postaci wyznacza odpowiednią wysokość dźwięku w pionowej skali przyporządkowanej do każdego ujęcia. Ten aleatoryczny kwartet ujawnia specyficzne podejście kompozytora, w którym podstawowe, pozornie chaotyczne zależności pomiędzy elementami kompozycji są całkowicie zdeterminowane przez przypadkowe położenie performera.
Zhang Jianhua jest chińskim artystą pracującym w przestrzeni publicznej. Jego rzeźby wielokrotnie pokazywane w Chinach i Europie przedstawią ludzi przybyłych do Szanghaju po lepsze życie. Są portretem naszych aspiracji, pragnienia lepszego życia i znakiem czasu. Ludzie ci są pionierami mają nam dodawać odwagi, że lepsze jutro jest możliwe. Stojąc w przestrzeni Venture Cafe, są cichymi świadkami naszej wytężonej pracy nad lepszym jutrem. Kiedyś aby podnieść swój poziom życia wystarczyło przemieścić się ze wsi do miasta, dziś kolejny krok wymaga innowacyjnych gestów i ruchów.
Adam 2020 ma być pierwszym reprezentantem nowego człowieka, nieudolnym prototypem myśli zbiorowej całej planety Ziemi. Jego mózg jest szkicem odzwierciedlającym sieć neuronową globalnego organizmu. Mózgiem Adama 2020 jest program mający dostęp do popularnych serwisów informacyjnych: CNN i BBC, które aktualizowane są w regularnych odstępach czasowych. Ponad to Adam w swej pamięci zaimplementowaną ma Biblię oraz zbiór lektur liczący ponad sto czterdzieści pozycji o treści filozoficznej.
W jego pamięci znajdują się utwory takich myślicieli jak: Freud, Žižek, Lacan, Hegel, Nietzsche i wielu innych.Czwartym zestawem danych jest pamięć Adama, która rejestruje wszystkie wypowiedziane sentencje. Każdy zestaw danych ma priorytet, który jest określany przez złożony algorytm. Na podstawie zebranych danych oraz czynnika określającego nastrój, algorytm – wykorzystujący tak zwany łańcuch Markova generuje krótkie sentencje z użyciem różnych zestawów danych. Nastrój Adama określany jest między innymi przez cenę złota na giełdzie. Jest to bowiem współczynnik, który w wyraźny sposób określa nastroje społeczne w oparciu o wartości dyktowane przez ogólnie rozumiany kapitalizm. W czasie kryzysu cena złota rośnie, natomiast w okresie dobrobytu złoto traci na wartości. Jest to w mózgu Adama odzwierciedlenie globalnego nastroju widzianego przez pryzmat gospodarki. Innym czynnikiem wpływającym na treści i sposób wypowiedzi Adama jest ciśnienie atmosferyczne w obszarze gdzie przebywa. O gadatliwości Adama decyduje również pomiar wiatru słonecznego pobierany ze strony NASA.
W wideo, ludzie reprezentujący różne kraje, które tworzą różnorodność projektu Cosmopolitan Chicken Project, czytali na głos serię liter i cyfr tworzących książkę. Ta Księga Genomów przedstawia unikalne DNA Kosmopolitycznego Kurczaka.
Genom kurczaka zawiera ponad miliard nukleotydów, składających się z czterech liter alfabetu DNA. Ułożone w określonej kolejności, tworzą swego rodzaju kod.Do każdego z kurczaków badanych w ramach projektu „Kosmopolitan Chicken Project” sekwencja DNA została porównana do standardu naukowego, a różnorodność genetyczna została zaznaczona, gdy sekwencja DNA kurczaków była różna.
Litery w książce wskazują na każde miejsce, w którym skład genetyczny różni się od referencyjnego genomu kurczaka uważanego za standardowy, a cyfra wskazuje na liczbę podstaw DNA, które są identyczne z tymi, które są w standardowym genomie referencyjnym.
Z każdym kolejnym pokoleniem, markery różnorodności wzrastały. W ciągu 20 lat krzyżowania, projekt Vanmechelen zgromadził najbardziej zróżnicowany datapool genomu kurczaka.
Radius 1 i 2 są kręcone, aby przekształcić rzeczywistość w serię fikcyjnych surrealistycznych zamówień z ich własnego dosłownego i nadrobionego ciężaru. Nad ziemią, żeglując przez faktyczną, fikcyjną konieczność naszych obecnych konfliktów zbrojnych i buntów, które szaleją od miejsc, aż do Jemenu, Bahrajnu, Syrii i Iraku. Obrazy te dostrzegają spokój jedynie przez pryzmat pogodnej ciszy i powietrznej parodii, gdzie pojęcie życia przedstawione jest w kategoriach czystej abstrakcji i spokoju. Na tych rzekomo odgrodzonych terenach naszych nienazwanych, anonimowych, tajnych wiosek wojskowych, bazy i kompleksy napotykają ogromne kontrasty w stosunku do okrutnej, wyczerpującej pustyni arabskiej, czego świadkiem jest okazjonalny pościg samochodowy, jak stereotypowy thriller z Hollywood.